Защо да я приготвяме в къщи?
Има толкова много универсални подправки за супа, но всички те съдържат консерванти. От друга страна, за колко време ще ни стигне тази огромна глава целина от снимката? Преди да използвате и половината за готвене, останалото ще се е развалило.
Под „корени за супа“, често споменавани в старите готварски книги, се разбира целина, морков, корени от магданоз и пащърнак. А нашата вегета може да съдържа и някои други зеленчуци, като чушки например, дори кромид лук..
Продукти:
- Моркови, целина, пащърнак, корен от магданоз, чушки – по избор и в количество, което е приемливо за вас.
- Сол в пропорция – една част сол, три части зеленчуци. Това предполага задължително използване на кухненска везна!
Приготвяне:
- Изчистете зеленчуците и ги нарежете на ситно. Може да използвате чопър или ренде, ако така е по-удобно.
- Премерете количеството. Продуктите на снимката тежаха изчистени точно 1458 грама. Ако разделим числото на 3, получаваме 486 грама сол.
- Смесваме зеленчуците със солта и пълним в буркани.
- Подреждаме бурканите в хладилника и използваме вегетата като добавка за супа.
Употреба
Не добавяме сол на ястията, пропорцията в която се използва подправката е една супена лъжица на един литър вода. Така, за два литра супа са ни необходими две супени лъжици вегета, без да добавяме сол. (Можете да направите тест с литър вода и една лъжица от подправката, за да разберете дали това не е твърде солено или твърде безсолно за вас!) Подправката трае няколко месеца в хладилник. Не прилича на туршия, защото е доста по-солена. За това пък, винаги, когато отворите буркана с подправката, усещате аромат на току що нарязани зеленчуци. Особено подходяща е за супа топчета, телешко варено, супа от спанак, пилешка супа, картофена супа и картофена яхния. И при всяко готвене спестявате 10-15 минути за подготовка на „корените за супа“.